ב"ה, יום שני, כ"ב אייר / 30 במאי 2016 /
הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
אודותינו

קבצים שונים להורדה

מדיה/אודיו
- פיוטים
- דברי תורה/דרשות
- סרטים

חדשות אחרונות

על יהדות גרוזיה
- רבני העדה מהעבר
- רבני העדה כיום
- יהדות גרוזיה בעולם
- בתי כנסיות בארץ
- בתי כנסיות בעולם

עלה במחשבה מאת ...

דעה אישית הרב משה מור

קטעי עיתונות

שו"ת מהרב יצחק מוזגרשוילי
- פינת ההלכה
- דברי תורה
- שאל את הרב

מדור ילדים
- תהילים לשמיעה ושינון
- מגוון האודיו לשמיעה
- סיפורי צדיקים
- סיפורי צדיקים לשמיעה
- חידושי תורה
- מדור לילדים באנגלית
- "פרחי רפאל"
- חדש "חינוך הילדים"
- כותבים צעירים
- כותבות צעירות

דרשות הרב חכם רפאל אלאשוילי לקריאה
-

עלון קול רפאל
-

עלון "בנות רפאל"
- כותבות צעירות השקפה ובכלל

עלון "פרחי רפאל"
-

גלריית תמונות

חז"ל
- סיפורי חז"ל
- כתבות על חז"ל

חב"ד
- מנהגי חבד
- שיחות ומאמרי אדמורי חב"ד
- אדמורי חב"ד

רבני העדה/ תלמידי חכמים מהעדה
-

פינת ההלכה
-

פינת הבריאות
-

סרטים
-

שונות/כללי
- לוח שנה עברי/לועזי
- "קיצור שולחן ערוך"
- שונות/כללי

תמונות

יצירת קשר
חיפוש באתר:

הקש מילת חיפוש ולחץ "חפש"
הרשמה לאתר:

נא הקש כתובת אימייל לרישום

שאל את הרב
השאלות מופנות לרב יצחק מוזגורשוילי, רב בית הכנסת תפארת אהרון ורבן של השכונות "שרת" ו"רמט" בעיר לוד.
שם:
אימייל:
נושא:
טקסט:

שאלות אחרונות
כבוד הרב שלום עליכם!!
ברצוני לשאול
אני בעל תשובה לפני כ 20 שנה הוריי היו'
קיצרו את שם משפחתם מלויאשוילי ללוי
שאלתי היא האם אני יכול לעלות לתורה כ לוי או כישראל?
והאם יש בקרב עדתנו בכלל כהנים ולויים?


כבוד הרב שלום רב.
לפני שאשאל את השאלות אשר מאוד נוגעות לליבי עליי להבהיר לכבוד הרב כי השאלות באות לא מתוך חוצפה ח"ו כי אם מתוך כאב עמוק ואסביר את דברי.
אני אשר חונכתי על תורת א"י תמיד התגאתי בכך שמסורת העדה שלי מלאה באהבה כלפי הארץ הקדושה וכל האהבה הזאת לא"י הייתה מתוך מניעים קדושים ולא מתוך פחד ובריחה מהאנטישמיות
שאלתי הראשונה: ידוע לי מהרב שהיה בקהילתי [איני מציין בכוונה את הקהילה] כי הרבנים של העדה לא הורו לומר הלל ביום העצמאות מתוך הקשר של חכמי העדה לזרמים החרדים. אך באותה מידה הורו גם שלא להגיד וידוי כי בכל זאת אין זה פשוט. האם זה באמת כך? ובמידה וכן מדוע לא יוצאים רבני העדה בצורה מפורשת ואומרים זאת?

שאלה שניה: בכל הנוגע למנהגים אשר העדה נוהגת הפוך לדעת מרן והרב עובדיה כגון גילוח ב ג' השבועות וכיוצא בזה. זכור לי כי שאלתי בעצמי את חכם רפאל זי"עא בעניין : עניית ברוך הוא וברוך שמו,ברכת ''לקרוא'' בהלל בר"ח,גילוח בג' שבועות וכו'. הוא ענה לי מפורשות במו אזניי כי מנהג העדה הם לענות לברך ולא להתגלח. כאשר דיברתי על זה עם אחד מרבני העדה הוא אמר שיש לנהוג לפי דעת מרן
האם זה נכון לעשות כך כאשר גדול רבני העדה אמר בפירוש אחרת???
חשוב לי לציין כי שינוי מנהגים זה הוא אינו קשור לחב"ד לפחות אצל חכמי מרוקו, כי אם זה דעת רבותינו הקדמונים אשר קדמו לבית יוסף, למשל רוב השינוים מופיעים בכתבי הגאונים שהתגלו לאחרונה שאותם הבית יוסף כתוצאה מהגלות הנוראה שקרעה את התורה לקרעים קרעים לא ראה אותם. ומשם בא השינוי לפחות אצל חכמי מרוקו ואני נוטה להאמין שזו מסורת שהשתמרה אצל אבותינו ללא קשר למנהגי חב"ד

מחילה אם הדברים נשמעו כחוצפה. אך מזכיר אני שוב כי הכל מתוך רצון לברר את האמת השלימה


שלום לכבוד הרב,

רציתי לשאול:
מהו מנהג עדתנו בנוגע לברכה על היין:
בורא פרי הגפן (geffen) או גפן (gaffen).
אני מכיר מביתי שנוהגים לומר את האחרון וכן אני זוכר כשהייתי קטן בבית הכנסת הרב היה ממוצא גרוזיני ובערב שבת כדי להוציא את כולם ידי חובתם, היה מקדש ונהג לומר gaffen. מאז בבית הכנסת התחלף החזן וכעת ישנו חזן מעדות המזרח. הוא כמובן מברך geffen.

לסיכום, רציתי לדעת האם אני צריך לשנות ממהגי?

תודה רבה,
חג שמח
ותודה לך על זמנך.


ב"ה

שלום לכבוד הרב,

תינוק שנולד בשבת בניתוח קיסרי, מדוע לא מלים אותו בשבת?

ואם התינוק נולד בערב שבת בין השמשות, האם מלים אותו בשבת?

תודה.

בברכה
יעקב מיכאלי.


שלום לרב, שמי יוסף מזור, ומזה זמן רב אני מתעניין בנוסח התפילה של עדתנו הקדושה. ברוך השם התברכתי ביכולת תפילה והנני בן 20 עוד מעט ורציתי לדעת היכן אוכל לפתח את כישוריי והידע שלי בחזנות בנוסח העדה, כמו גם קריאת התורה על פי הטעמים של העדה. האם יש כולל או מקום ייעודי שמלמדים שם את הדברים הללו?

תודה וישר כח


לכבוד הרב שלום רב .האם בשעת הברכה על תפילין של יד עלי להסיר את המגן החיצוני שלו?
תודה


יש להבין שיהדות גרוזיה בדומה ליהדות מרוקו, קיימה קשרים ענפים עם שליחי חב"ד שהגיעו למדינות אלו, לשליחים אלו היה חלק בהגברת התורה בגרוזיה ביחד עם תלמידי החכמים הגדולים מהעדה שהגיעו מירושלים ובל נשכח את חלקם, שכן יש בהם שהגיעו לגרוזיה כשהם תלמידי חכמים מופלגים. כמו חכם בן ציון אפרמשוילי זצ"ל, חכם חיים אליהשוילי "הירושלמי" , זצ"ל. ועוד ועוד. בנוגע להתעיינותך לגבי מנהגינו הדתיים אשמח שתיצור עמי קשר כדי שאוכל לספק לך אינפורמציה יותר מקיפה. בנייד: 050-6360931. נ.ב: אגב יש רבים גם מתלמידי החכמים בעדיתנו שהתחנכו דווקא גם ביבישות ליטאיות כדוגמת פונוביז'. ולא רק חב"ד, אך בין כך ובין כך, להלכה מורים הרבנים כפי מנהג העדה, ואלי לעצמם נוהגים חומרות חסידיות כאלו ואחרות.

קניתי בית ויש מזוזות כתב אשכנזי מהודרות ואני ספרדי האם אני חייב להחליפם והאם כשאני משכיר למישהו בית שכזה והוא ספרדי יכול לתבוע אותי להחליפם למזוזות ספרדיות אודה לכבוד הרב על התשובה ואם יוכל לכתוב לי מקור להלכה יישר כח

רציתי בבקשה לדעת האם מנהג הדלקת הנר בערב ראש חודש הוא ייחודי לעדה או שנהוג כך בכל העדות?

כמו כן, רציתי לדעת מהו מקור הדלקת הנר במקרה שחולמים לא עלינו נפטר. האם יש סימוכין לדבר או שזהו מנהג בלבד?
בנוסף, הבנתי שחולמים נפטר מותר ואפילו מצווה להזכירו בהשכבה - האם יש סימוכין גם למנהג זה?

תודה רבה וכל טוב.


שלום לרב
אני מתקרב ליהדות בתקופה האחרונה ויצא לי מעט לחקור על יהדות גרוזיה.
במהלך התענינותי בעדה הגרוזינית הדתית שמתי לב כי הקרבה לחב"ד היא די משמעותית.
לפי הבנתי הרב שך ז"ל התבטא בחריפות על חב"ד ועל הרב מילובאביץ ז"ל ואף הרב עובדיה יוסף נטה לתמוך בו לא אפרט את הדברים משום אי הבנתי וידיעתי הברורה .
איך רבני העדה מתיחסים לכך הלא הרב שך ז"ל וגם הרב עובדיה יוסף הם מגדולי הדור וישראל .


ב"ה

כבוד הרב שלום,

במידה ומותקנת בבניין חיישן אור, שמדליק ומכבה את האור באופן אוטומטי, כתוצאה מכך שאנשים נכנסים ויוצאים מהבניין, מה הדין לגבי שבת ויום טוב? האם זה מותר?

אבקש מהרב לבדוק תשובת הרב וואזנר בספרו שו"ת שבט הלוי, (מכיוון שאין לי אותו ואינני יודע איך להשיג אותו), שמעתי שהוא מתיר, האם הוא מתכוון לחיישן מסוג זה או אולי אחר?

תודה ויישר כוח
בברכה
יעקב מיכאלי.


ב"ה

כבוד הרב שלום,

א. מהו מנהג עדתנו הקדושה בנוגע לימי הולדת ובר מצווה שחלים בשנים מעוברות בחודשי אדר, כאשר יום הלידה המקורי היה בשנה רגילה בחודש אדר?

ב. עליה לתורה של הבר מצווה צריך ליהות ביום 13 שנה ויום או שאפשר גם ביום הולדת ה-13 עצמו? ואם יום הולדת (בתאריך העברי כמובן) חל בשבת מתי תיהיה הנחת תפילין ומתי העליה לתורה?

תודה ויישר כוח
בברכה
יעקב מיכאלי.


הרב כתב שיהודי גרוזיה נהגו משנים קדמוניות בחלק מן הדברים כפי מנהגי אשכנז ובמחכ"ת זה אינו דמנהגי אשכנז שבעדתנו הקדושה נכנסו מרבנים אשכנזים שהגיעו מליטא כהגרי"א הענקין והגר"א חוולאס ושליחי אדמו"ר הרש"ב זכר צדיקים לברכה וראה בספר הלכות אישות לרב אילוז דיני גיטין סימן ד' שהביא דברי חכם מיכאל אליאשוילי שנהגו כדברי הבית יוסף והרבנים האשכנזים שהגיעו שינו.

הבנות שלי טסו היום עם איבהן לחו"ל, אני נשארתי בארץ ורוצה לקרוא תהילים בזמן שהן במטוס, איזה פרק מתהילים קוראים? ואיזה פרק קוראים לאחר שהן נוחתות? אודה להכוונה.
ענת.


לכבוד הרב שלום רב האם מותר הלכתית לשלוח
טופס לוטו


בס"ד

שלום לכבוד הרב,

מה מנהגנו לגבי בשר חלק, האם אפשר לאכול בשר שאינו חלק ורק כשר בהשגחת הרבנות?


בזכות חב"ד ופעילותה בקרב יהדות גרוזיה דאז נשתמרה איכשהו הזיקה ליהדות ההלכתית כפי שצריכה להיות ולא צריך להשמיץ ולהתנער מתנועה עולמית כמו חב"ד ששמה לה במרכז פעילותה אהבת ישראל אמיתית באשר הם.
שנזכה בעז"ה להתגלותו המהירה של כבוד קדושת אדוננו מורינו ורבינו מה"מ שליט"א


אם לילד יש סבא או סבתא רבא שנפטרו (לא עלינו), והוא יודע שאין מי שיאמר עליהם קדיש (לא בן, לא חתן, לא נכד) הוא יכול לאמר קדיש למרות שהוא לא יתום.

בס"ד

שלום לכבוד הרב,

ידוע לי מבית אבא שמנהגנו שיוצאים בלחם משנה של בעל הבית וברכת המוציא כל אחד מברך לעצמו. אני מצאתי בשו"ת "ויען יוסף" (סימן קיד עמוד 157) את מנהג זה, אך לא מצאתי עוד מקורות. אם אין בכך מאמץ גדול והרב יכול להביא עוד מקורות אשמח מאוד.

בתודה וציפיה לגאולה שלמה,
מיכאל מירילאשוילי


שלום רב,
אודה לך אם תוכל לאמר לי מהם עקרי התפילה של שחרית שחייבים לאמרם מידי בוקר מאחר וזמני מוגבל מאוד, אני מתחיל לעבודה בשעה 06::00 ואני לא מספיק לאמר את כל השחרית.
תודה מראש,
מיכאל שמליקשוילי


בס"ד

שלום לכבוד הרב,

מה מנהג הגרוזינים לגבי אכילת דג עם מוצרי חלב? האם מותר לאכול אותם ביחד או באותו השולחן או שבכלל אסור?


כבוד הרב, כמה זמן, על-פי מנהג עדתנו יש להמתין בין אכילת חלב לבין אכילת בשר בקר ואכילת בשר עוף?

ב"ה

שלום לכבוד הרב,
מעשר כספים-האם זה חובה?
במידה ואני קונה מצוות כמו עלייה לתורה, סידורים, טליתות, האם זה נחשב לי בתוך המעשר?

בתודה ובברכה
יעקב מיכאלי.


מה מנהגינו בזמן המתנת שעות בין בשר לחלב והפוך

תודה רבה


בס"ד

שלום לכבוד הרב,

מה מנהג הגרוזינים לגבי ריקוד בשבת? אם מותר, באיזה אופן?


שלום לכבוד הרב מה מנהג הגרוזינים לגבי הסרה והחזרה של סירים מהפלטה בשבת לגבי מוצק ונוזלים?

ב"ה

שלום לכבוד הרב,

שאלתי היא בנושא בשר וחלב.

מה קורה אם אני חותך מאכל פרווה חם או חריף, בסכין ממין אחד ומעוניין לאכל אותו ביחד עם המין השני? כלומר, לדוגמא: אם חתכתי עוגת פרווה חמה עם סכין בשרי (הסכין נקי ויבש) האם ניתן לאכל אותו עם מאכלי חלב? (או הפוך: חתכתי אותו עם סכין חלבי ומעוניין לאכל אותו עם מאכל שהוא בשרי)?

דוגמא אחרת: אם הכנתי סלט ירקות עם בצל שנחתך ע"י סכין בשרי (הסכין נקי ויבש) ומעוניינים לאכל אותו בארוחה חלבית, האם זה ניתן?

במידה ולא, מהן ההשלכות לגבי זמן ההמתנה (צריך 6 שעות או לא, או שעה בין חלב לבשר)?

ב. מהן ההשלכות במידה ונשאר חלק מן העוגה החמה שהתקררה, או שנשארה חתיכה מן הבצל שחתכתי?

ג. האם יש חילוק בין אם הסכין היה בשימוש ב-24 שעות אחרונות או לא?

בתודה ובברכה
יעקב מיכאלי.

הרב אמר שיהודי גרוזיני צריך לינהוג ע"פ מנהגי גרוזיה אך אין שום ספר הלכה או ספר מנחה ועוד הרב אמר שישאלו חכם מקומי אבל לצערנו רובם של הרבנים כיום משויכים לחב"ד או חסידים של מרן הרב עובדיה שהוא מנהיג "עדות המזרח" ואינם ממשיכים את דרך הגרוזינים האמיתיים המשוייכים לק"ק ספרדים כפי שכתוב בתפילת החודש ובית עובד {ד"א יש סידור הניקרא עוד אבינו חי המסיג הסגות על הרב עובדיה ומביא מנהגים לשיטת הספרדים האמיתיים לשיטת תורכיה, מרוקו , תוניס איטליה ועוד} רוב המנהגים ע"פ השיטה הזו בנוסף אני יודע שסבא רבה שלי היה ספרדי אמיתי מן העיר קולשי ירושלים דגרוזיה ויש המון מנהגי חב"ד שנכנסו בתקופה המאוחרת וצריך להוקיע אותם מיתוכנו כי זה לא תיטוש תורת אימך מפורש ממש!!!! <כמו המנהג שכל הבנות בבית מדליקות נרות ואיסור קטניות שבמסורת אצלנו שרק אורז אסור בפסח כמו שיטת חלק מן הספרדים האמיתיים וכמו שכתוב כמנהג אחד האמוראים בגמרא ועוד שאכלנו תמיד קמח תירס ושמן מסוגים שונים ולא אגוזים וכו'> בנוסף אני גר בהיתנחלות ואין שום פוסק רב גרוזיני ואני חוקר בעצמי את מנהגי הגרוזינים הספרדיים האמיתיים שמקורם מן הרבנים הגדולים ועדת הג'ורג'ים המפוארת אשר היו בירושלים כמו הרב קוקיא והרב אליהשוילי<שדרך אגב ישנה בית כנסת שלו ברחוב חפץ חיים בירושלים שהיא די עזובה מבחינת הקשר עם מוסד בית רפאל יש שם גבאי זקן שביום כיפור בכה למה אין חזן גורוזיני שיפייט ע"פ שירי העדה ואני טוען ששם אנו צריכים להתחיל לחקור זו ההתחלה>ולכן עצוב מאד שאין ספרים ואין מחקר רציני ומעמיק בנושא ולכן אני שואל מדוע לא פועלים להפיץ ספר כזה או את שיטת הלימוד הגרוזינית שקראתי שבירושלים היתה בין המובילות ומדוע לא מוקיעים את כל מנהגי הטעות מתוך העדה שבאו מתוך זרמים אחרים בתקופות האחרות (שד"א זו בעיקר אשמת הקומוניסטים ימח שמם ושם זכרם אשר עשו הכל למען מחיקת שם היהדות)תבורך אתה ומפעלכם העצום והיקר מפז ובעז"ה נחזיר עטרה ליושנה ויבנה ביהמ"ק במהרה בימנו אמן

ב"ה

כבוד הרב שלום,

שאלתי היא: מהו מנהג העדה בנוגע לברכת הגומל לאשה שילדה? לפי מנהג הספרדים האשה עצמה מברכת מעזרת נשים, ואילו מנהג חב"ד, היא כלל אינה מברכת, ואני זוכר שבעדתנו הבעל ברך את ברכה בשבת שלפני הברית, האם זהו המנהג הנכון (לפי מנהג עדתנו)?

ככלל, באיזה מקרים לברך ברכת הגומל? ישנם הרבה מנהגים,, מהו מנהג העדה שלנו?

בתודה ובברכה
יעקב מיכאלי.שלום כבוד הרב שתחי'
ברצוני לדעת למה נוטלים ידיים עם ספל ולא ישר מהברז?


לא עלינו, רציתי לשאול מה המנהג לגבי קריאת 'אלפא ביתה' בקרב האבלים בעדה. אני יודע שבחלק מהמקומות נוהגים לקרוא בערב שישי וחלק לא. כיצד צריכים לנהוג, מהו סדר הקריאה והאם יש בכלל חיוב בדבר?

תודה וחג חנוכה שמח!


שלום כבוד הרב , השם יברך את הרב בכל טוב. יש שאלה מה העיניין בחילוק של החסידים ומתנגדים?! הלא שניהם מדברים על ואהבת לרעך כמוך. אז למה כל כך המחלוקות? ועוד נגיד שיש מחלוקות למה מגיעים עד כדי כך שאפילו לא אוכלים הכשרים של אחד השני, הרי בית שמאי ובית הלל אף על פי המחלוקות לא נמנעו מלהתחתן אחד אם השני,לא?! אז למה ככה? ושמעתי אחד מגדולי הרבנים שהמשיח לא מגיע לא בגלל החילונים אלא בגלל החרדים,כתוצאה מהמחלוקות הגדולות שבניהם? וזה מעצבן...אם כל הכבוד לשני הצדדים, ועוד דבר בעיניין של דיבור בבית הכנסת בזמן התפילה למה הרב לא מדבר על כך בציבור , הרי הזהר הקדוש רושם בפרשת וישלח שהמדבר בזמן תפילה בבית הכנסת אין לו חלק באלוקיי ישראל ,לא?! השמח לקבל תשובה של כבוד הרב, תודה רבה!!!

בס''ד

כבוד הרב שלום.
רציתי לדעת אם על כל יהודי חייב ללכת עם חליפות ושחור לבן ואם אני יכול ללכת עם גי'נס?
וגם אותו שאלה אותו דבר אם צריך ללכת ככה במיוחד בשבת?
וגם רציתי לדעת איפה יש כולל לעולי גרוזיה בלוד?
תודה רבה הרב.


רבי יצחק עמך שלום וברכה!
הריני רוצה לשאול את כבודו האים חובה שאדם
שאומר קדיש האים הוא מחוייב לפי ההלכה לומר ברכו בסוף התפילה? ואם כמה אנשים אומרים ברכו ביחד האין זה לא תפילה אלא צעקה? לפי דעתי סבורני שכי כפי שהחזן מתחיל את התפילה אז הוא ורק הוא רשאי לסיים את התפילה.
ויחד אם זאת אשמח אם אקבל ממך את שעות התפילה בבית הכנסת שלך הן בחול והן בשבת.
בתודה:ירון טטרואשוילי


ראשית ברצוני לברך את קהל האתר ומנהליו בברכת שנה טובה ובשורות טובות יהי רצון אמן. כבוד הרב רציתי לשאול אותך שאלה - לא עלינו בביתם של אבלים - מה מנהגינו לגבי תפילת ערב שישי בערב? רציתי לדעת בדיוק את הסדר )כמובן עם כל מה שלא קוראים כגון 'במה מדליקין') ואיזה סוגי קדישים אומרים ובאיזו נקודה ניתן לשלב דברי תורה לעילוי נשמת הנפטר. תודה ולהתראות בשמחות!

בס''ד

הרב אתה יכול להגיד לי איזה כוללים יש בלוד
ואיזה הכי כדאי לי ללכת וללמוד שם שיעורי תורה?
הרב וגם רציתי לשאול אם מותר או אני לא יודע כי אני רואה את רוב הרבנים אם כיפות לבנות בכיפור אני רוצה לדעת אם אפשר ללבוש כיפה שחורה בכיפור או שיש בזה איסור?


הרב איך לקבוע מזוזה
ואם אפשר לקבוע את המזוזה אם פטיש ומסמר?
והרב הרב עובדיה יוסף שליט''א פסק שלא להגיד ברוך הוא וברוך שמו ועדיין אומרים


בס''ד

הרב לפי מנהג הגרוזינים בלכה דודי
שמגיעים לימין ושמאל תפרוצי צריך להפנות את הראש לימין ושמאל?
ובקריאת שמע שהרב מגיע לאמת צריך לקום?


כבוד הרב שלום לך.
ראשית עליי לברך אותך וחבריך על היוזמה הברוכה - יהי רצון שיתקיים בכם 'ישלם ה' פעלכם' אמן.
שאלה לי:
היכן אני יכול ללמוד היום קריאת התורה עפ''י הטעמים של העדה? האם יש מורים שיכולים לקדם אותי בנושא או רבנים שעוסקים בזה?

תודה ושנה טובה ומבורכת!


הרב מותר או אפשר ללכת אם כיפה שחורה לצבא או שיש בזה איסור כי אני לא מבין בזה כי הדתיים שיש בצבא הם אם כיפות סרוגות אם הרב יכול לענות לי על זה?

לכבוד הרב!
1. האם מנהג קולאשי להוסיף את מזמור "לדוד ה אורי וישעי" גם אחרי מנחה?
2. ראיתי בסידור "תפילת רפאל", שבסיום כל קדיש מופיע "עושה השלום", האם אכן כך הוא מנהגנו בעשרת ימי תשובה?
3. כמו כן, ראיתי באותו סידור , שבברכת השכיבנו לחול משום מה, נעדרו המילים " מפחד יום", מה המקור לתוספת זו?, מקבילה אחת שמצאתי היא בנוסח תימן, ששם הנוסחה היא "מפחד יום ולילה". וישר כח לכבוד הרב. על קובצי ההלכה, ובעיקר על ההתמקדות בשמירת המנהגים הקדומים של עדתינו, מבלי לשנות מאומה.


הרב אני רוצה לדעת לאן אתה ממליץ לי ללכת בשביל גם להתקדם בחיים ללכת לישיבה רגילה או לישיבת ההסדר של הציוניות וגם מה ההבדל?
עכשיו אם כל הבגרויות שצריך לעשות בשביל להצליח להוציא תארים איך אפשר לדעת איזה ישיבה לבחור אם הרב יכול לענות לי?


האם המנהג של הגרוזינים הוא לחשוש לצוואת רבי יהודה החסיד או לא?

תודה רבה.


הרב בעזרת השם שיבוא המשיח יהיה עדיין ספרדים אשכנזים ועדיין יהיה מצוות פרו ורבו אני רק רוצה לדעת את זה?

כבוד הרב שלום!
יש לי שאלה שמסקרנת אותי הרבה זמן.
שמתי לב שרק בעדה שלנו מצוי התואר 'חכם'. באיזה דרגה,שלב או גיל 'זוכים' לשאת את התואר הנכבד? ומה ההבדל בין 'תלמיד-חכם', רב, רבי, וחכם?

תודה.


כבוד הרב איך מתעטפים בטלית?

איך מתעטפים בטלית לפעמים אני רואה שיהודי אחד עושה ככה ויהודי אחר עושה ככה לא אותו דבר ואני עושה אחר משניהם שלפני הברכה אני מחזיק את הטלית הפוך ומברך ואז שם אותה על הראש והצד הימיני אני מעביר לכתף השמאלית ואת השמאלית לכתף השמאלית ורציתי לדעת אם אני עושה את זה נכון?

העדה הגרוזינית נוהגת לפי מנהגי ספרד או לפי מנהגי אשנז?

איך מתעטפים בטלית אני רואה יש אחד שמתעטף בצורה אחרת ואני בצורה אחרת?

כבוד הרב שלום, האם אפשר הסבר מפורט העם אנו הגרוזינים ספרדיים או אשכנזיים?! ואם ככה או ככה, למה צריכים ללכת על פי חב"ד והנגהות והכל תודה רבה!!!!

האם אישה מעוברת שעוברת גיור על פי ההלכה והדת היהודית נחשבים ילדיה כיהודים אע"פ שכאשר נתעברה בראשית דרכה הייתה נחשבת לגויה ומן הסתם גם ילדיה נחשבו לגוים(האם גם העוברים עוברים את הליך הגיור)?

מה מנהגנו לגבי גילוח ותספורת האם אנו נוהגים מיום יז' בתמוז ,או מראש חודש אב?

Bet Refael